Wsparcie techniczne i kontakt handlowy
(+48) 226 579 015
[CZ] | [ENG] | [PL]
V MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA STRAŻY MIEJSKICH I GMINNYCH
16.-18. 09. 2020 / WYDZIAŁ PRAWA UNIWERSYTETU PALACKIEGO W OŁOMUŃCU

Od wielu lat „jesteśmy w pierwszej linii“, jednak nadal się o nas zapomina.

Do ostatniej chwili nie było pewności czy V Międzynarodowa Konferencja Straży Miejskich i Gminnych we wrześniowym, alternatywnym terminie się odbędzie. Ostatecznie jednak, pomimo pewnych ograniczeń, jedyne w swoim rodzaju, największe spotkanie Straży Gminnych i Miejskich w Europie Środkowej doszło do skutku. Przebiegło pod znakiem bogatego, wielce inspirującego głównego i ekskluzywnego programu towarzyszącego, ponadstandardowego serwisu konferencyjnego oraz zapewnienia zapobiegawczych środków sanitarnych, ale przede wszystkim odbyło się w świetnej przyjacielskiej atmosferze. Otrzymane od uczestników słowa uznania potwierdzają, że konferencja stała się prestiżowym wydarzeniem.


autor zdjęć: Jan Andreáš, olomouckyfotograf.cz

Organizatorzy konferencji, która odbyła się w dniach 16 – 18 września w salach Wydziału Prawa Uniwersytetu Palackieho w Ołomuńcu mieli do czego nawiązywać. Ponieważ w tym roku przygotowywali ją po raz drugi. „Smutnym paradoksem było, że w dniu w którym chcieliśmy upublicznić historycznie najciekawszy program i z uwagi na duże zainteresowanie przedwcześnie zakończyć rejestrację, został ogłoszony stan wyjątkowy, podczas pierwszej fali pandemii Covid“, przypomina wydarzenia z tegorocznego kwietnia Daniel Bednařík, Prezes Zarządu FT Technologies s.a., która organizuje największe spotkanie Straży Gminnych/Miejskich. Jednak dzięki życzliwości wszystkich zainteresowanych już pod koniec marca, zdecydowano o zorganizowaniu konferencji w alternatywnym terminie. „Pomimo wielu niewiadomych, podjęliśmy wszelkie starania, żeby we wrześniu konferencja doszła do skutku. Główny nacisk kładliśmy na bezpieczeństwo uczestników przygotowując wybiegające ponad obowiązujące standardy zapobiegawcze środki sanitarne. Nie mieliśmy pojęcia, że trafimy na początek kolejnej fali a co za tym idzie związanych z tym niezbędnych restrykcji“ - opowiada pan Bednařík.

Bezpieczeństwo uczestników konferencji było najwyższym priorytetem i dlatego towarzyszyły jej ponadstandardowe sanitarne środki zapobiegawcze - dzięki nim wszyscy uczestnicy konferencji czuli się bezpiecznie. Dzięki temu jedyne w swoim rodzaju, największe międzynarodowe spotkanie Straży Miejskich/Gminnych przebiegło bez najmniejszych komplikacji.

„Tylko“ 131 uczestników w obecnej sytuacji jest zarówno sukcesem i nagrodą

Ostatecznie, aktualna sytuacja epidemiczna w kraju zadecydowała, że z pierwotnie zgłoszonych 200 dotarło do Ołomuńca „tylko“ 131 uczestników. „Niestety spora część gości ze Słowacji z uwagi na wprowadzone przez słowacki rząd obostrzenia musiała dosłownie na kilka godzin przed swoim wyjazdem do Ołomuńca zrezygnować z uczestnictwa w konferencji. Ci którzy pomimo ryzyka zdecydowali się przyjechać, z uwagi na aktualną sytuację, swój pobyt skrócili aby nie trafić na przymusową domową kwarantannę“ – przypomina Prezes Bednařík. Właśnie dlatego ze względu na powyższą sytuację, należy uznać wspomnianą liczbę za sukces a przede wszystkim pozytywną ocenę wystawioną przez tych którzy uczestniczyli w konferencji. Dzięki temu atmosfera była bardziej kameralna a z drugiej strony niesamowicie przyjacielska. Do organizatorów nie dotarły żadne krytyczne uwagi, wręcz przeciwnie dostało im się sporo podziękowań, że wbrew trudnościom zdecydowali się zorganizować konferencję. Potwierdzają to między innymi słowa Davida Krátkiego - Komendanta straży miejskiej Boskovice: „Muszę przekazać organizatorom ogromne podziękowania, że taką konferencję w tych ciężkich czasach w ogóle zrobili, jej organizacji nie można niczego wytknąć. Troszkę jest mi przykro, że nie odbyła się ona już w pierwotnym terminie na wiosnę gdyż jesienny termin był już pod znakiem wzrostu zakażeń, co przełożyło się na niższą ilość prelegentów oraz uczestników, ale za to organizator nie ponosi winy.“

„Wszechobecny“ COVID-19

Już na etapie przygotowań organizatorzy dawali wyraźne sygnały, że bezpieczeństwo uczestników konferencji jest największym priorytetem. Ponadstandardowe środki bezpieczeństwa sanitarnego, jeszcze bardziej zwiększyła decyzja głównego partnera konferencji – firmy „Workpress Aviation“, która rozdawała uczestnikom konferencji jeden ze swoich produktów: WPA nanomaski. „Bardzo sobie cenimy poświecenie wszystkich ludzi, którzy stawiając czoła ryzyku zakażenia w „pierwszej linii“ nie ulękną się i niosą pomoc wszystkim potrzebującym. Naszym celem jest ich trudną i często niebezpieczną pracę jak najbardziej ułatwić.“ - podkreśla Dyrektor tej firmy Jiří Heckel. „Jako dumny partner konferencji uważamy nie tylko za swój obowiązek, ale również za okazję pokazać czeskim i zagranicznym przedstawicielom, że nasze wsparcie nie kończy się tylko na słowach.“ – wyjaśnia powód obdarowywania nanomaskami Dyrektor Heckel. O tym, że wprowadzone środki bezpieczeństwa były na wysokim poziomie, świadczyły również reakcje poszczególnych obecnych uczestników. Jiří Hubner, Komendant Straży Miejskiej Uničov, ocenia z perspektywy trzech tygodni wprowadzone środki bezpieczeństwa jako wystarczające. „Nie mam żadnej informacji, aby podczas konferencji ktokolwiek uległ zakażeniu. Uważam więc, że przyjęte środki bezpieczeństwa miały sens i bardzo dobrze zadziałały.“ Jego słowa potwierdza również Prezes Daniel Bednařík: „Nie dotarły do nas żadne uwagi, aby w związku z naszą konferencją doszło do szerzenia się zarazy Covid. Od samego początku przygotowań byliśmy w ciągłym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i przygotowani do pełnej współpracy, jeśli by do tego doszło. Dlatego jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się spełnić naszą deklarację, że konferencja będzie bezpieczna. Ponieważ była.“

Jednym z symboli tegorocznej konferencji stało się „emocjonalne machadełko“. Jak okazać emocje spod maseczki? Klienci organizacji DC-90 Olomouc przygotowali na zlecenie organizatorów obustronne „machadełko” z uśmiechniętą i zachmurzoną stroną, żeby uczestnicy mogli pokazywać emocje. Trzeba powiedzieć, że zachmurzonej strony nikt podczas konferencji nie użył.

COVID-19 nie tylko był tematem szeregu rozmów podczas przerw pomiędzy wykładami, ale „przedostał“ się również do programu konferencji. Na przykład w postaci wykładów, które dotyczyły doświadczeń czeskich i zagranicznych strażników podczas pierwszej fali epidemii. Trochę w sposób nieplanowany dotknął również samej konferencji, ponieważ większość prelegentów ze Słowacji „uwięzła“ w domu. To spowodowało, iż w ostatniej chwili doszło do pewnych zmian, choć dzięki temu udało się zaoszczędzić nieco więcej czasu na pozostałe tematy.

Ponad dwadzieścia przykuwających uwagę wykładów i pokazów

Zgodnie z tradycyją program konferencji poświęcony był obszarom bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, technologii, ustawodawstwu, prewencji i edukacji. Uwadze uczestników tegorocznej edycji konferencji nie umknął wzrost liczby prelegentów z Polski. „Dostrzegamy rosnące zainteresowanie konferencją ze strony polskich Straży Miejskich. Co więcej, dlatego, że podstawowe czynności strażników ze wszystkich trzech krajów są podobne, dzięki temu u naszych północnych sąsiadów jest szereg interesujących tematów.“ – objaśnia Prezes Bednařík. Inspiracją dla czeskich i słowackich kolegów dzięki temu mogły być doświadczenia polskich strażników z ich programów prewencyjnych, rekrutacji czy właśnie radzenia sobie w czasie pandemii.

Ze względu na sytuację epidemiczną niektóre z wystąpień musiały zostać zrealizowane w cyberprzestrzeni. Jednak zdecydowana większość wystąpień odbyła się „na żywo“. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza tematy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z atakami terrorystycznymi czy działaniami strażników w czasie pandemii COVID-19.

Z wielu reakcji wynikło, że w tym roku największe wrażenie wywarł na słuchaczach temat „miękkich celów“ (od dłuższego czasu w ramach konferencji poświęcana jest temu tematowi uwaga), zwłaszcza analiza ataku terrorystycznego na szpital w Ostrawie, który miał miejsce w grudniu zeszłego roku. Wykład ten przeprowadził Komendant Policji Województwa Morawsko-śląskiego gen Tomáš Kužel. Cieszył się on dużym uznaniem wśród słuchaczy i był swego rodzaju „numerem jeden“ wśród wszystkich wystąpień. Prezentacja tego tragicznego zdarzenia uzupełniona była kolejnymi wykładami oraz realistycznymi wideo nagraniami. „Jak stwierdzili niektórzy z uczestników konferencji oprócz bardzo osobistego i emocjonalnego wystąpienia Pana generała opisującego rzeczywisty przypadek, odbyła się również prezentacja dotycząca przygotowania i ćwiczenia policji oraz pozostałych służb włącznie ze strażą miejską w razie wystąpienia podobnych sytuacji. Atakowi na terenie szpitala poświęcone było również wystąpienie kierownika serwisu wiadomości Czeskiej Telewizji, który opisywał rolę dziennikarzy i oceniał pracę Policji i mediów z tej tzw. drugiej strony barykady,“ – przypomina Prezes Bednařík. Dzięki temu słuchacze w ramach jednego dnia wysłuchali szereg uwag i wniosków płynących z rzeczywistego przypadku, co więcej z dwóch różnych punktów widzenia.

Jedną z tradycyjnych ikon międzynarodowego spotkania jest inteligentny pojazd monitorujący „CamCar“. W zeszłym roku można było zobaczyć pojazd strażników ze słowackiego Trenczyna, w tym roku przed Wydziałem prawniczym Uniwersytetu Palackiego stacjonował pojazd wyposażony w technologię kontroli parkingu Straży miejskiej Martin.

„Bardzo polubiłem tę konferencję, ze wszystkich organizowanych konferencji i wykładów przynosi mi ona największe korzyści z uwagi na swą różnorodność oraz szerokie spektrum przydatnych informacji z wielu przydatnych dziedzin,“ , mówi Petr Mikulenka, dyrektor straży miejskiej w gminie Lázně Bohdaneč. Podobnie postrzega konferencję jego kolega ze słowackich Koszyc, dyrektor Slavomír Pavelčák. „Bardzo przydatne i ciekawe były doświadczenia pana Hübnera, direktora z Uničova, kiedy opisywał współpracę straży miejskiej z pozostałymi służbami podczas pierwszej fali pandemii. Oraz oczywiście analiza ataku aktywnego strzelca w szpitalu w Ostrawie, który opisywał pan dyrektor Kužel,“ skomentował program dyrektor Pavelčák.

Oczywiście pozostałe prezentacje również wzbudziły pozytywne reakcje, na przykład już wspomniane wykłady z dziedziny prewencji czy ustawodawstwa. „Wykłady przeplatają się poprzez panele konferencyjne, nawiązując do siebie, więc można mówić np. o nowoczesnych technologiach w kontekście prawnym itp. Uczestnicy tę różnorodność, na dodatek prezentowaną przez prelegentów wielu profesji, dostrzegają i oceniają ją bardzo pozytywnie, można powiedzieć, że już jej od nas wymagają.“ – podkreśla Prezes Bednařík.

Każdego roku jednym z głównych tematów jest wyposażenie straży miejskich w nowoczesne technologie. Program konferencji zawierał np. problematykę związaną z technologiami służącymi do kontroli parkowania oraz ruchu drogowego, dronów, systemów informacyjnych, wspomnianych już wcześniej nanomasek oraz inteligentnych kamer. “Zainteresowały mnie nowe technologie. Jestem zwolennikiem koncepcji funkcjonowania straży miejskich, w której każdy ze strażników będzie kompleksowo wyszkolony, wyćwiczony oraz wyposażony tak, aby w miejscu gdzie zajdzie taka potrzeba, był odpowiednio przygotowany i zdolny do podjęcia interwencji. Nowe technologie posuwają nas w tym o krok naprzód.“ – podsumowuje Pan Mikulenka z gminy Lázně Bohdaneč. W podobny sposób dostrzega to również Komendant strażników miejskich z Koszyc. „Bardzo ciekawa była prezentacja dotycząca systemu monitoringu firmy „Dallmeier“ oraz możliwość osobistego wypróbowania kontroli parkowania na ulicach Ołomuńca za pomocą pojazdu monitorującego CamCar.“ – podkreśla Pan Pavelčák. Słowa uznania cieszą przedstawiciela firmy „Dallmeier“ Jana Bajnara. „Nasza firma jest długoletnim głównym partnerem tej konferencji. Atmosfera w Ołomuńcu jest zawsze bardzo przyjacielska, spotykam tutaj nie tylko wielu przyjaciół i klientów, ale co ważne, nawiązuję szereg nowych kontaktów. Każdego roku staram się prezentować nowości i widzę, że wzbudzają one w słuchaczach zainteresowanie. Dyskutujemy o możliwościach nawiązania współpracy. Postrzegam to więc jako jedyne w swoim rodzaju spotkanie z obustronną korzyścią. Zarówno dla mnie jako dostawcy, jak również dla straży miejskich oraz miast jako odbiorców naszych produktów“ , dodaje Pan Bajnar.

Potwierdza się, że konferencja jest znaczącą platformą do spotkań. Wielkie podziękowania należą się jednemu z partnerów, tj. firmie „Workpress Aviation, która jest producentem ochronnych nanomasek. Firma obdarowała nimi nie tylko uczestników konferencji, ale podarowała nimi również Hospicium ze Świętego Wzgórza oraz Organizacji wczesnej opieki z Ołomuńca.

Program towarzyszący miał sens i był ekskluzywny

Konferencja jest nie tylko platformą służącą do wymiany informacji i doświadczeń, ale jej nierozerwalną częścią jest kilka nieformalnych imprez. Oczywistym było, że coroczny program towarzyszący, w tym poznawanie historycznych zakątków hanackiej metropolii, najprawdopodobniej ograniczą koronowirusowe obostrzenia. Dlatego już od wiosny organizatorzy nie zwlekali z opracowaniem „zapasowego“ programu towarzyszącego, który zdradzili na kilka dni przed jego rozpoczęciem. Jak się okazało, projekcja filmowego dokumentu pt. „W sieci“ a następnie debata z reżyserem obrazu dotyczącego przestępców seksualnych - Vítem Klusákiem - była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę“. „Konferencja jest na bardzo wysokim poziomie, chodzi tu o prestiżowe wydarzenie, przemyślane w każdym detalu. Sądzę, że jest ono bezkonkurencyjne. Program towarzyszący był wielką niespodzianką.“ – dodaje Pan Petr Mikulenka. Również sam reżyser Klusák nie ukrywał zadowolenia z tego niezwykłego spotkania. „Pomimo tego, że mam za sobą dziesiątki debat, to spotkanie w Ołomuńcu było dla mnie zupełnie inne niż pozostałe. Czułem, że uczestnicy konferencji na ten dokument i naszą pracę patrzą przez inny pryzmat, wynikający z ich doświadczeń w obszarze prewencji i przestępczości. Te pytania i cała dyskusja oraz towarzysząca jej atmosfera miały trochę inny charakter.“ – ocenia Klusák. Osobiście uważa swoje uczestnictwo w konferencji jako wielce inspirujące: „Spotkałem tutaj wielu wspaniałych i interesujących ludzi, specjalistów w swoim fachu. Z niektórymi z nich nawiązałem kontakt i zakładam, że znajdziemy jakąś konkretną formę współpracy w przyszłych projektach.“

Oprócz nieformalnej części (powitalnej kolacji „Witamy Państwa w Ołomuńcu…“, dobrowolnych programów towarzyszących oraz spotkań ad-hoc) uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili (według ewaluacji 96% respondentów) interesujący, główny program konferencji, zawierający sporą ilość wykładów z wielu dziedzin, w których w trakcie dwóch dni konferencyjnych słuchacze mogli uczestniczyć.

„Jesteśmy w pierwszej linii…“ – co to znaczy?

Obecnie w związku z pandemią koronawirusa tak chętnie wykorzystujemy zdanie “Jesteśmy w pierwszej linii…“ , które jest również mottem międzynarodowej konferencji straży miejskich od wielu lat. W okresie swojej nowoczesnej egzystencji, strażnicy straży gminnych/miejskich, wielokrotnie dali dowód na to, że są nierozłączną częścią bezpieczeństwa państwa. Motto to również systematycznie pojawia się we wszystkich debatach niezależnie od tego czy są prowadzone w czeskim, polskim albo słowackim języku. Zawsze brzmi dumnie, ponieważ noszenie munduru strażnika jest według uczestników „powołaniem z serca płynącym“. Czasami jednak z ich słów można wyczuwać pewną frustrację i cierpkość, wynikającą z niedoceniania roli gminnych i miejskich strażników. „I właśnie dlatego organizujemy tę konferencję, która jest platformą służącą nie tylko do wymiany doświadczeń, ale również opinii. Ważnym jest mówienie o tych problemach, dlatego bardzo się cieszymy z tego, że na naszej konferencji, zostali wyróżnieni przez przedstawicieli miasta Ołomuniec, pracownicy instytucji, które rozwiązywały sytuacje kryzysowe w czasie trwania pierwszej fali pandemii. Albo wtedy gdy widownia oklaskuje po obejrzeniu nagrania z podziękowaniami mieszkańców miasta Uničowa wszystkim tym, którzy walczyli z pandemią, włącznie ze strażnikami, widzimy, że to co robimy ma sens“, - reasumuje Prezes Daniel Bednařík.

Prezydent statutarnego miasta Ołomuniec Miroslav Žbánek skorzystał z tego, że konferencja obywa się na terenie miasta i publicznie wyróżnił Komendanta ołomunieckiej straży miejskiej Pavla Skalickiego oraz pozostałych pracowników urzędu miejskiego, którzy byli zaangażowani podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa na terenie miasta.

O pewnym niedocenieniu straży gminnych i miejskich mówił również minister spraw wewnętrznych Republiki Czeskiej Jan Hamáček, który skierował swe słowa do uczestników za pośrednictwem nagrania wideo, ponieważ nie mógł osobiście uczestniczyć w konferencji. „Bez Państwa utrzymywanie porządku publicznego w gminach nie byłoby możliwe. Obok swoich kolegów z policji są Państwo niesprawiedliwie trochę w cieniu uwagi i dlatego chciałbym podkreślić znaczenie Państwa pracy“ – zwrócił uwagę w jednej z części swego wystąpienia minister Hamáček. Przypomniał, że to właśnie strażnicy są tymi, którzy każdego dnia pomagają współobywatelom w trudnych sytuacjach i dbają o ich bezpieczeństwo. „Przez ostatnie pół roku wszyscy z Państwa zdali bardzo trudny test, kiedy wspólnie walczyliśmy przeciwko koronawirusowi. Za to należy się Państwu wielkie podziękowanie i podziw“ – podkreślił minister Hamáček.

Ukłon za codzienną działalność straży gminnych i miejskich oraz podziękowanie za długoterminową świetną współpracę strażników z funkcjonariuszami czeskiej policji przekazał w formie pozdrowienia również Prezydent czeskiej policji gen. Jan Švejdar.

Jedna opinia od wszystkich: „O atmosferze panującej na konferencji dowiedzieliśmy się z relacji jej uczestników, ale to spotkanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Już wyczekujemy jego kolejną edycję…“ Właśnie ze względu przyjacielską atmosferę, którą trudno opisać słowami, uczestnicy konferencji ponownie przyjeżdżają do Ołomuńca. Z tegorocznej ewaluacji wynika, że 93% uczestników zamierza wziąć udział w jej przyszłorocznej edycji.

Co można powiedzieć na zakończenie?

„Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy wzięli udział w obu przygotowaniach konferencji, zarówno tych kwietniowych jak i wrześniowych. Bez wsparcia kolegów z wydziału prawa, ministerstwa spraw wewnętrznych, czeskiej policji, miasta Ołomuńca, kraju Ołomunieckiego i pozostałych partnerów na pewno nie udałoby się nam w tym roku zorganizować jubileuszowej V edycji konferencji. Tak, to już piąte spotkanie, które było tym razem trochę nietypowe. Mam nadzieję, że atmosfera przyszłorocznej konferencji będzie przynajmniej taka sama. Ponieważ ta, którą doświadczyliśmy w tym roku, była wspaniała dzięki wszystkim uczestniczącym,“ podkreśla Dyrektor Bednařík. Największy szacunek należy według jego opinii samym uczestnikom, którzy wbrew pogarszającej się sytuacji epidemicznej wybrali się na konferencję. „Bez ich zaufania, determinacji oraz pozytywnego podejścia do wszystkich zapobiegawczych środków sanitarnych na miejscu z całego spotkania pozostałoby tylko smutne widowisko. To ich konferencja i jestem przekonany, że im się u nas w Ołomuńcu podobało i w przyszłym roku spotkamy się ponownie,“ zamyka tegoroczną edycję wyjątkowego i największego międzynarodowego spotkania straży miejskich i gminnych w Europie Środkowej Daniel Bednařík, prezes zarządu FT Technologies a.s.

Firma FT Technologies s.a. dziękuje wszystkim partnerom, dostawcom i podwykonawcom za współpracę i stworzenie pogodnej oraz przyjacielskiej atmosfery dla uczestników oraz gości V Międzynarodowej Konferencji Straży Gminnych. Słowa podziękowania należą się również wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz instytucjom, które wzięły udział w realizacji programu konferencji. To dzięki Państwa udziałowi można uznać tę konferencję za największe międzynarodowe spotkanie straży gminnych/miejskich w Europie Środkowej. Dziękujemy i cieszymy się z możliwości współpracy z Państwem w przyszłym roku.


PATRONAT NAD KONFERENCJĄ OBJĘLI:

Jan Hamáček, 1 Wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej

Ladislav Okleštěk, Hetman Kraju Ołomuniec

Mgr Miroslav Žbánek, MPA, Prezydent Miasta Ołomuniec

Ing Milan Kladníček, MBA, předseda Kolegia ředitelů Městských policií statutárních měst a hlavního města Prahy

Mgr Ján Andrejko, PhD., prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenskej republiky

mgr Artur Hołubiczko, Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej PolskiejGŁÓWNY ORGANIZATOR


WSPÓŁORGANIZATOR


WSPARCIE STOWARZYSZEŃ ZAWODOWYCH


GŁÓWNY PARTNERZY


GŁÓWNE WSPARCIE
EKSKLUZYWNY PARTNER MEDIALNY


WSPARCIA
PARTNERZY
GŁÓWNY PARTNER MEDIALNY


PARTNERZY MEDIALNI
OFICJALNE HOTELE KONFERENCJI


OFICIALNI DOSTAWCY
PARTNERZY PRODUKTOWI