Technická podpora a obchodní kontakt
(+420) 588 118 319
[CZ] | [ENG] | [PL]
Strážníkům zakázali přístup k informacím z registrů. V některých pěkně hrklo.
V únoru 2022 vstupuje v platnost novela zákona o obecní policii. A ta ruší přístup a získávání informací z registrů včetně velice populárního nahlížení na fotografie z občanského průkazu. Co dál?

Je nezpochybnitelné, že bez informací ze státních databází a registrů jsou strážníci „bezzubí“.  O to víc působí zmíněné rozhodnutí paradoxně v souvislosti s prohlížením fotografie z občanského průkazu, které se státu podařilo dořešit teprve nedávno (a informační systém MP Manager jako první začal strážníkům vzápětí poskytovat). Věc, na kterou poměrně dlouho všichni čekali, a která začala fungovat před několika týdny, by za pár týdnů měla být minulostí. „Reakce některých strážníků jsou nepublikovatelné. Považovali to za velice špatný vtip. Při studování novely v nich pěkně hrklo a tak se nás začali dotazovat, co to znamená a jestli jsme na to nějak připraveni. Fakt, že by neměli přístup k datům, by pro jejich práci měl nedozírné následky. A tak jsme se samozřejmě začali pídit i my,“ podotýká Roman Hloušek, obchodní ředitel pro Českou republiku.

Čtěte také: 73 uživatelů IS MP Manager začne nebo již lustruje fotky z občanských průkazů (fttech.org)

Nakonec se zdá, že celá záležitost není až tak komická, respektive tragická, jak na první pohled vypadá. Souhrnné a ověřené informace se však musí dohledat a obzvláště některé menší městské a obecní policie mohou propadnout mírné panice. „Je pravdou, že s účinností od 1. února se strážníkům ruší přístup a získávání informací z registrů včetně digitálně zpracované podoby občana. Toto rozhodnutí se nevztahuje pouze na strážníky, ale na veškeré složky, které tyto informace ze státních databází čerpají. V stejný den totiž vstupuje v platnost ustanovení zákona č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci,“ upřesňuje Hloušek. Podle něj je ústředním orgánem Ministerstvo vnitra České republiky, které provede ohlášení agendy, na co měli strážníci před novelizací a tedy i do budoucna mají legislativní nárok. Strážníci tak i nadále budou moci získávat přístupy z registrů a nahlížet na zmíněné fotografie z občanky, jen podle jiného zákona. Takže „mikrokauza“, naštěstí se šťastným koncem.

Doporučujeme Vám sledovat náš profil na Facebooku FTTechnologiesOlomouc.

26. 11. 2021