Technická podpora a obchodní kontakt
(+420) 588 118 319
[CZ] | [ENG] | [PL]
Tisková zpráva: Odtajněno! Ulice Olomouce brázdí tajemné auto s „umělou inteligencí“
Centrální mozek lidstva, jeden z hlavních hrdinů legendárního seriálu Návštěvníci, má v Olomouci silného konkurenta. Nebo zdatného parťáka. Ulice zde brázdí tajemné auto vybavené „neuronovými sítěmi“ pod kapotou. Místní firma FT Technologies a.s. v rámci svého projektu „CamCar – inteligentního vozidla využívajícího neuronové sítě“ zde „učí“ svoji technologii samostatně řešit stanovené úkoly.Náhodného kolemjdoucího auto svým vzhledem nejspíš neuchvátí, ale zaujme. Postarší Ford Fiesta, který má šest kamer na střešní zahrádce dokazuje, že zařízení se dá namontovat na jakékoliv vozidlo. Důležitější prvky celého systému jsou totiž ukryty uvnitř auta. Ty dokáží on-line komunikovat s vnějším světem, především pak s tím nejdůležitějším, centrálním mozkem celého systému, který je umístěn v datovém centru firmy. „Nenechte se zmást vzhledem. V současné době jsme již v pokročilém stadiu výuky neuronové sítě. Sbírá a vysílá kvatna dat, učí se rozpoznávat sebemenší detaily v mapách, sledovat okolí, komunikovat s databázemi,“ vysvětluje Daniel Bednařík, předseda představenstva FT Technologies a.s., která za projektem inteligentního auta stojí.
Že se bude jednat o revoluční technologii, dokládají další úspěchy, které za touto firmou stojí. Již delší dobu je lídrem v oblasti poskytování Informačního systému pro městské policie pod názvem MP Manager. Informačního systému (IS), na který je navázána řada modulů. Jedním z nich je Univerzální platební portál, prostřednictvím kterého mnoho měst v České republice a na Slovensku řeší parkování. Doplňkovou funkcionalitou je pak Modul Rozpoznávání RZ (registrační značky) nabízející jednoduchou a efektivní formu kontroly vozidel. „Strážníci vyfocením registrační značky vozidla do mobilního zařízení, telefonu či tabletu, mohu přímo na ulici během několika sekund z pouhé fotky provést například kontrolu platby za parkování, oprávněnost v daném místě parkovat, ale také zda není po vozidle vyhlášeno pátrání,“ podotýká Bednařík. Nyní firma z Olomouce posouvá technologické hranice kousek dál. „Je úžasné využívat neuronové sítě, umělou inteligenci k tomu, co doposavad musel provádět právě ten strážník. CamCar to udělá za něj. Kloubí umělou inteligenci a dosavadní zkušenosti strážníků z ulice,“ poodhaluje filozofii technologie Bednařík. Sám přiznává, že první výsledky z „výuky“ Modulu CamCar, který se stal jednou ze součástí IS MP Manager, více než potěšily.
Ještě chvíli budou specialisté z vývojového oddělení Modul CamCar učit, pak se kamery namontují již na auto prvního uživatele, který o něj projevil zájem. Slibuje si od něj nejen další nástroj na neplatiče parkování, ale především úsporu času strážníků, kteří se tak budou moci aktivně věnovat jiným činnostem než výběru pokut za parkování.
FT Technologies a.s. zpočátku hodlá produkovat maximálně jedno vozidlo měsíčně. „Sestavení a otestování technologie je zatím časově náročné, zejména když je montováno z dílů, u kterých je třeba i delší doba dodání od výrobce,“ přiznává Bednařík, přičemž uklidňuje, že díky promyšlenému vývoji se sice jedná o špičkové komponenty, avšak paradoxně stále za přijatelnou cenu, která v konečném důsledku přináší uživatelům nejednu úsporu.

Kontakt pro média:
Ing. Pavel Boháč, PR manažer (e-mail: bohacp@fttech.org)

7. 9. 2017