Technická podpora a obchodní kontakt
(+420) 588 118 319
[CZ] | [ENG] | [PL]
Trenčín je 1! Město oficiálně převzalo inteligentní monitorovací vozidlo CamCar
Za účasti sdělovacích prostředků včera, 10. ledna 2019, proběhlo oficiální předání inteligentního monitorovacího vozidla CamCar zástupcům Trenčína. Toto město, známé svým aktivním přístupem k moderním technologiím, se tak stalo prvním, které má vozidlo s umělou inteligencí jako nedílný nástroj kontroly parkování. Rozhodnutí předcházelo několik závěrečných testovacích jízd v ulicích města s prokazatelnými výsledky potvrzujícími funkčnost a úspěšnost celé technologie. Zájem o ní mají také další česká a slovenská města.

Bylo tak završeno několikaměsíční testování umělé inteligence, které společnost FT Technologies a.s. prováděla právě v Trenčíně ve spolupráci s městskou policií. Jedno z největších slovenských měst nebylo vybráno náhodně. Je známo propracovaným systémem parkování a také svým přístupem k moderním technologiím – na „parkovací zázrak“ se jezdí dívat i kolegové z Čech. Nyní se navíc pyšní dalším technologickým esem – inteligentním monitorovacím vozidlem CamCar využívající ke kontrole oprávněnosti parkování právě umělou inteligenci.

CamCarSlavnostní ceremoniál předání klíčů od inteligentního monitorovacího vozidla CamCar zástupcům města Trenčín

„Skutečnost, že byla k dodání technologie kontroly parkování vybrána naše společnost, nás potěšila. Jde o logické rozhodnutí a především ocenění celého týmu našich i externích odborníků, jejich úsilí a přesvědčení doložené tisícími hodin vývoje a testování technologie CamCar,“
konstatuje Daniel Bednařík, předseda představenstva FT Technologies a.s. Opomenout podle něj nelze ani předchozí spolupráci s trenčínskou městskou policií a zástupci města. „Společně věříme, že jde o přelomovou technologii posouvající efektivitu práce strážníků o výrazný krok dopředu, technologii prospěšnou pro společnost“ dodává Bednařík. Jeho slova potvrzuje i Ján Mikolaj, obchodní ředitel pro slovenský trh. „Hlavní a nespornou výhodou tohoto způsobu kontroly oprávněnosti parkování je zrychlení celého procesu. Ten vede v konečném důsledku k nárůstu počtu volných parkovacích míst a také možnému efektivnějšímu sankcionování ze strany městské policie. Slušní řidiči nedoplácí na ty, kteří se platbám vyhýbají a snaží se ten systém zneužívat,“ přibližuje Mikolaj. Využití neuronových sítí, pro které se Trenčín rozhodl, má ještě jeden neméně důležitý aspekt kromě efektivnější kontroly. Paradoxně díky „úspoře času“ strážníků, za které provádí kontrolu inteligentní vozidlo CamCar, lze efektivněji využít tyto strážníky k plnění úkolů v jiných lokalitách města. Tvrzení, že tento způsob kontroly parkování má dopad na celkové posílení bezpečnosti ve městě, je tak na místě.

„Doteraz sme dokázali skontrolovať a vyriešiť približne 630 vozidiel za deň. Auto v teréne dokáže skontrolovať približne tisíc vozidiel za hodinu. Hliadka bude potom vyhodnocovať iba priestupky, ktoré CamCar vygeneruje.“
Peter Sedláček, pověřený vedením Městské policie Trenčín 

"Plánujeme rozširovať reguláciu parkovania zo súčasných 4 400 miest na približne 8 800 a s tým by sme mali zvyšovať aj počet policajtov na kontrolu. Vďaka využitiu CamCar budeme potrebovať menej ľudí na pokračovanie regulácie statickej dopravy. Ide nám najmä o ochranu Trenčanov, ktorí si kúpili parkovacie karty, aby mali parkovacie plochy pre svoje užívanie.“
Patrik Žák, viceprimátor města Trenčín

Čtěte také: Trenčín bude na kontrolu parkovania používať inteligentné monitorovacie vozidlo - zde (trencin.sk)
Sledujte také: Štvorkolesový kontrolór parkovanie - zde (rtvs.sk, 30:40)

Technologie CamCar je montována převážně ze špičkových komponentů. „Díky našemu promyšlenému vývoji jsou však tyto jednotlivé díly paradoxně stále za přijatelnou cenu, která v konečném důsledku, spočítáme-li výslednou efektivitu, přináší uživatelům úsporu,“ rozbíjí Bednařík zažitý úzus: moderní, rovná se finančně nákladný. Na bližší popis je však skoupý, protože se jedná o velmi cenné know-how. Pro uživatele je důležitý ještě jeden aspekt – technologie se dá namontovat téměř na jakékoliv vozidlo. Skutečností, že celý proces spočívá v on-line kontrole registračních značek zaparkovaných vozidel, se řešení od FT Technologies a.s. značně odlišuje od doposud prezentovaných nápadů. I proto má o technologickou novinku na českém a slovenském trhu a její testování v tuto chvíli zájem hned několik dalších měst řešících problematiku parkování. 

CamCar CamCar CamCar

A jak inteligentní monitorovací vozidlo CamCar funguje?
Umělá inteligence umí rozpoznat oprávněnost v daném místě parkovat, upozornit zda není po kontrolovaném vozidle vyhlášeno pátrání či kontrolovat úhradu plateb za parkování, která je prováděna formou „validace“ podezření na přestupek. Dosud na ulici prováděli tuto kontrolu u všech vozidel fyzicky strážníci, nyní tyto úkony provádí CamCar se svými neuronovými sítěmi „pouhým“ průjezdem lokality. Technologie při něm snímá pouze registrační značku (evidenční číslo) vozidla, kterou porovnává s databázemi. Strážník tak jen nahlíží do on-line výsledků a řeší již konkrétní incident (podezření na přestupek), na který inteligentní monitorovací vozidlo CamCar poukáže. Zpracovávané údaje jsou přitom podle Úřadu na ochranu osobních údajů Slovenské republiky v souladu se zákonem číslo 18/2018 Z. z. o ochrane osobních údajov, respektive Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 z 27. dubna 2016 (GDPR).

.pb.

10. 1. 2019