Technická podpora a obchodní kontakt
(+420) 588 118 319
[CZ] | [ENG] | [PL]
Košice vsadily při řešení parkování na Univerzální platební portál IS MP Manager
Administrace rezidentních karet a úhrada parkovacích poplatků prostřednictvím moderních technologií je ode dneška (7. ledna) součástí nové parkovací politiky druhého největšího města Slovenska - Košic (parking.kosice.sk). To sáhlo k řešení parkování ve městě prostřednictvím Univerzálního platebního portálu naprosto logicky, jelikož se jedná o modul informačního systému MP Manager, který košičtí strážníci využívají ke své práci již řadu let. Inspiraci přitom zástupci Košic našli v Trenčíně, kde systém funguje od března 2017, a který si jezdí prohlížet zástupci řady českých i slovenských měst.

Více: Mesto je pripravené prebrať a zabezpečiť systém parkovania vo vlastnej réžii - zde (kosice.sk)

Rozhodnutí vedení města Košice přitom přišlo jen několik dní před závěrem loňského roku a tak na implementaci nezbývalo moc času. Společným úsilím a také díky zkušenostem z jiných měst se však podařilo připravit systém parkování a představit jej po vánočních svátcích na tiskové konferenci médiím a veřejnosti. Samo město přitom přiznává, že současná podoba je jen první fází celkové koncepce stacionární a dynamické dopravy ve městě. Do stávajícího systému například nyní nejsou zahrnuty parkovací automaty, které vlastní soukromý subjekt s nímž město vede spor.   

Více: Mesto Košice začne vydávať vlastné parkovacie kartyzde (sme.sk)

Univerzální platební portál (UPP), který je součástí informačního systému MP Manager, nabízí nejen administraci abonentských či rezidentních karet občanem, ale zejména provést jednorázovou úhradu poplatku za parkování prostřednictvím webové aplikace (není třeba žádná instalace) platební kartou Visa, MasterCard či palivovou kartou CCS například načtením v místě parkování unikátních QR kódů, stanovením GPS polohy z chytrého zařízení (smartfonu, tabletu) či polohy v mapy.cz. Další možností je pak zaslání prémiové SMS nebo využití klasického parkovacího automatu. 
Samozřejmostí je jednoduchá administrace platby, tedy její prodlužování (platba je vázána na konkrétní registrační značku vozidla) a zejména ji lze provést z jiného místa než je aktuální pozice vozidla (například ze sídla firmy konkrétnímu vozidlu na konkrétním místě a dobu – využíváno zejména dopravními a servisními společnostmi, apod.)
Řešení je jednoduché, bezpečné a rychlé. Jelikož se jedná o modul informačního systému MP Manager nenabízí pouze administraci a formu plateb parkovacích poplatků (viz výše), ale také moderní proces on-line kontroly registračních značek zaparkovaných vozidel prostřednictvím inteligentního monitorovacího vozidla CamCar. Využitím umělé inteligence vozidla CamCar dochází ke zrychlení kontroly oprávněnosti parkování (ale i například zdali není vozidlo kradené) a tedy efektivnějšímu sankcionování, respektive zvýšení dodržování pravidel ze strany řidičů a paradoxně k nárůstu volných parkovacích míst. Zároveň strážníky, za které provádí kontrolu inteligentní vozidlo CamCar, lze efektivněji využít k plnění úkolů v jiných lokalitách města, což má dopad na celkové posílení bezpečnosti ve městě. 

7. 1. 2019