Technická podpora a obchodní kontakt
(+420) 588 118 319
[CZ] | [ENG] | [PL]
Skutečně to funguje
V květnovém čísle časopisu "PRO města a obce" na straně 15 byl zveřejněn rozhovor s tvůrcem IS MP Manager, nejžádanějšího informačního systému pro městské policie.
Nejcennější komoditou jsou informace a jejich dostupnost v reálném čase. To platí i pro městské policie. Akciová společnost FT Technologies (www.fttech.org.) je autorem revolučního informačního systému MP Manager, který pomáhá městským policiím informace získávat a zpracovávat. Rozhovor nám poskytl předseda představenstva společnosti Daniel Bednařík.

Co přináší váš informační systém městské policii a městu, které si ho pořídí?
Zásadní je dramatické zefektivnění práce městské policie. Tedy efektivnější řízení a dohled nad bezpečností ve městě. A nejen nad bezpečností. Jde o celý balík nástrojů a služeb: počínaje správou událostí, tedy přestupků, trestných činů a kontrolních činností, přes napojení na řadu databází, jako jsou odcizená vozidla, osoby v pátrání až po mapové výstupy a nástroje pro kontrolu a výběr parkovného ve městě. Jako třešinka na dortu je pak predikční modul, který dokáže předpovídat a do map zobrazit, kdy a kde se stane nějaký přestupek nebo trestný čin.

Kolik měst už váš systém používá?
Je to už více než 50 měst v ČR a na Slovensku. A několik desítek dalších je v různém stadiu procesu schvalování.

Proč je váš informační systém tak žádaný?
Podle toho, co máme jako zpětnou vazbu, považuji za nejdůležitější spojení naší mnohaleté zkušenosti právě v tomto specifickém oboru s tak banální věcí, jako že náš informační systém skutečně funguje a přináší výraznou úsporu práce. Navíc nespíme na vavřínech. Stále systém inovujeme, vylepšujeme a rozšiřujeme. V mnoha ohledech jsme byli a stále zůstáváme zásadní inovátoři. V době, kdy téměř nikdo netušil, co je to portálový informační systém, my jsme již nabízeli i cloudové řešení. Byli jsme první v Evropě, kdo dokázal dostat informace z informačního systému městské policie strážníkům do terénu v reálném čase. Jsme jediní na světě, kdo umí výstupy z predikčního modulu zobrazit v lineární teplotní mapě. To nakonec ocenili i v Miami v USA.

Takový systém bude asi finančně poněkud náročnější. Mají na to města v dnešní době peníze?
Právě v dnešní době je to zajímavé. Města a obce mají možnost vybrat si ze dvou způsobů financování. Kromě klasického nákupu licencí a instalace na vlastní server je v posledních letech nejžádanější a cenově nejvýhodnější pronajmout si MP Manager jako službu. Odborně se tomu ve světě říká SSaaS. tedy Security Software as a Service (bezpečnostní software jako služba). Jde v podstatě o cloud. Pak na celý ten velký balík dosáhne i malá městská policie se dvěma strážníky.

Jak to vnímají občané měst. Necítí to jako další nástroj pro šikanu občana?
Právě naopak. Starostové jsou nadšeni tím, že MP Manager jim, jako nejvyšším velitelům městských policií, přináší přehled o tom, co se ve městě skutečně děje. Často se potkáváme se situací, kdy při setkání občanů s vedením města zazní od rozhořčeného občana připomínka: „Městská policie je na nic, například v naší ulici už jsem měšťáky neviděl, ani nepamatuju…“ A to je přesně ta situace, kdy se oprávněná osoba přihlásí do MP Manageru a v mapových podkladech vyhledá pohyb strážníka zaznamenaný z GPS jeho mobilního telefonu, ukáže příslušnou mapu a může odpovědět: „Tak pane občane, ve vaší ulici byl za uplynulý měsíc strážník 22x, udělil 6 blokových pokut a naposledy tam prošel dnes v 11:35.“ A je po diskuzi. Všichni jsou spokojeni.

Jaké další novinky chystáte, pokud to tedy není tajné?
Tajné to není. Ne všechno ale zveřejňujeme v době příprav. Nejaktuálnější je v této chvíli I. mezinárodní odborná konference a setkání zástupců obecních policií visegrádské čtyřky, kterou pořádáme spolu s partnery na bzenecké střelnici 16. června. Už zbývá posledních pár míst. V Bzenci také představíme zcela inovativní projekt celoživotního vzdělávání strážníků MP. A ve spolupráci
s břeclavskou městskou policií jsme spustili projekt SOS náramky.
(red)

10. 5. 2016